Lokality vhodné k potápění
Pláž Coco, Ocotal, Flamingo a Hermosa
- Severní část poloostrova Nycoya.
- Jsou zde potápěčské obchody i školy. Potápět se ale musíte dále od pobřeží, šnorchlování zde není úplně ideální.
Ostrovy Islas Catalina a Murciélagos
- Dalšími krásnými místy na potápění v severní části pacifického pobřeží.
- Pro některé jedno z nejlepších potápění Kostariky. Potápění je zde velmi pokročilé v důsledku silných proudů. Tyto ostrovy přitahují rejnoky, žraloky, skaláry, kanice, chobotnice, stejně jako mnoho druhů úhořů. Rejnoci paprskoví jsou nejčastěji vidět na ostrově Catalina mezi prosincem a dubnem. Máte-li štěstí, může dokonce vidět velrybí žraloky, delfíny, keporkaky, pilotní velryby, kosatky, kosatky falešné a hejna, které obsahují stovky rejnoků ďábelských. Vzdálenost do těchto potápěčských lokalit je delší (jízda lodí, 1-2 hodiny chůze od místa Ocotal v zálivu Papagayo).
Potápění na Ocotal Beach Resort
Pláž v Montezuma a Manuel Antonio
- Oblast vhodná pro šnorchlování.
- Velmi turisticky navštěvovaná, snadno přístupná.
Ostrov Caňo - Isla del Caňo
- Nachází se v jižní části pacifického pobřeží.
- Tento ostrov je chráněn kostarickou vládou jako biologická rezervace, voda obklopující ostrov je nedotčená a překypuje životem. Jedná se o jedno z nejvíce vzrušujících míst k potápění a také šnorchlování na světě. V těchto ostrovních vodách je možné vidět celou škálu mořských živočichů. Jsou tu k vidění rejnoci, murény, želvy i žraloci. Téměř při každém ponoru lze vidět hejna ryb, jak plavou okolo, i nad hlavou. Občas je jejich počet tak veliký, že zabrání přístupu slunečního záření pod hladinu a vytvoří téměř zatmění. I když to není tak časté, bývá v této oblasti spatřen i žralok býčí. Viditelnost ve vodě je dobrá a může se pohybovat v rozsahu 15-30 metrů. Teplota vody poskytuje vynikající zážitek z potápění. Pokud se chytáte na ostrov pouze šnorchlovat, neuděláte chybu. Je normální už v průběhu plavby na ostrov vyskakovat delfíny, spatřit na hladině karety (obzvlášť, je-li období páření) a velryby. Odpočinek mezi šnorchováním a potápěním na plážích ostrova je také jedinečným zážitkem, protože pláže jsou nádherné. Zpěněné vlny tyrkysového Pacifiku omývají žlutavý písek a nad plážemi se naklání kokosové palmy. Na ostrově je dovolený pouze odpočinek, bez konzumace potravin. Platí zde přísný zákaz odnášení nalezených mušlí, korálů a podobných „suvenýrů“. Pokud se budete pohybovat na poloostrově OSA, musíte se podívat i ke břehům Isla de Caňo.
Potápění na Aguila de Osa
Korálovými útesy poblíž Cahuita, Manzanillo a u Limónu
- Na karibském pobřeží je nejlepší potápění za korálovými útesy v této oblasti.
- Právě na těchto místech leží na dně vraky španělských lodí, ke kterým se můžete potopit. V karibské části je okolo 35 druhů korálových útesů. Útesy jsou však poměrně blízko pobřeží a proto je toto místo sužováno nánosy bahna z řek. Nejlepší dobou pro potápěče je proto období sucha.
Kokosový ostrov - Isla del Coco
Pěkným místem, ale vzdáleným od pevniny cca 500 km je ostrov Coco, potápění je však drahé a cesta musí být naplánovaná delší dobu dopředu.
U nás je proslavený hlavně díky Spielbergově filmu Jurský park, ale ve světě potápěčů vyhlášený jako jedna z vůbec nejlepších potápěčských lokalit na světě. Jedná se o ostrov tektonického a zároveň sopečného původu. Povrch ostrovu je kopcovitý, nachází se na něm však i několik plochých oblastí vyskytují se na něm potoky a říčky. Navíc vlhké podnebí zde dalo vznik více jak 200 vodopádům. Je to neobydlený ostrov (kromě stálé stanice správců parku, jelikož ostrov byl vyhlášen v roce 1978 národním parkem Kostariky).
Leží v Tichém oceánu, přibližně 550 km od kostarického pobřeží. Jeho rozloha je necelých 24 km2. Mezi potápěči vyhlášen hlavně díky svému vysokému výskytu žraloků – kladivounů, rejnoků a delfínů. Extrémní vlhkost a oceánský charakter této oblasti dává ostrovu velmi výjimečný ekosystém. Ostrov patří mezi chráněné oblasti UNESCO a byl též kandidátem na nových 7 divů světa. Kokosový ostrov má též bohatou pirátskou minulost. Tvrdí se, že sem bylo podniknuto přes 300 výprav hledačů pokladů, které zde měli zanechat piráti jako Benito Bonito či Edvard Davis, či pověstem o uložení Limského pokladu (pokad Inků). Pár menších „pokladů“ zde bylo opravdu nalezeno, což podnítilo víru v to, že se na ostrově nachází velký poklad.
Díky svému bohatému podmořskému životu byl Kokosový ostrov vybrán společností PADI (mezinárodní sdružení potápěčských instruktorů) mezi 10 nejlepších potápěčských lokalit světa.
Na ostrově nachází mnoho endemických druhů jak rostlin, tak živočichů, mezi nimiž převládá hmyz (přes 400 druhů) a ptáci (přes 90 druhů), ale překvapivě zde naleznete i pět druhů savců – mezi nimi prasata, srnčí zvěř, kočky a krysy.
Bohatý korálový útes, který ostrov obklopuje, sopečné tunely, jeskyně, masívy a hluboké vody ostrova jsou domovem více jak 30 druhů korálů, 60 druhů korýšů, 600 druhů měkkýšů a přes 300 druhů ryb. Ty zahrnují velké populace tuňáků žlutoploutvých, manty obrovské, plachetníka širokoploutvého a pak obzvlášť žraloků jako je žralok lagunový, kladivoun bronzový a z největších druhů, které zde můžete zahlédnout to je žralok obrovský. Dále zde můžete spatřit velryby keporkaky, kulohlavce černé, delfíny skákavé, lachtany kalifornské. K ostrovu připlouvá i řada mořských želv, jako kareta pravá, kareta obrovská, kareta zelenavá.
|