Fauna
Na Kostarice můžete vidět celou řadu různých živočichů. V následujícím článku Vám představíme ty nejzajímavější.
Jaguár
Jaguáři představují největší kočkovité šelmy jižní a střední Ameriky. Tyto krásné šelmy byly významné již pro dávné indiánské kultury. Podle některých pověstí jaguár představoval boha noci a hrozivého pána podsvětí. Jméno jaguár bylo odvozeno od původního indiánského slova yaguar, které mělo význam „ten, kdo zabije s jedním skokem.". Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem se jaguáři nebojí vody, naopak jsou poměrně dobrými plavci. Řeky jim zajišťují kořisti v podobě ryb, želv, malých kajmanů a krokodýlů. Jaguáři se živí také zvířaty jako jsou jeleni, kapybary nebo tapíři. Někdy se při lovu vyšplhají na strom, kde se schovají a poté zabijí svou kořist jediným silným kousnutím. Většina jaguárů jsou oranžový s černými skvrnami, kterým se říká růžice, protože připomínají tvar růží. Někteří jaguáři jsou tak tmavý, že se zdají být bez skvrn, jejich skvrny lze však vidět při bližším zkoumání. Jaguáři jsou stále loveni pro jejich kožešinu. Někdy jsou zabíjeni také farmáři, kterým loví jejich zvířata.
Puma
Tato šelma, která je někdy nazývána také jako panter, má světlou žlutohnědou barvu s tmavší srstí na zádech a světlejší srstí na břiše. Pumy, které žijí v teplých vlhkých oblastech, mívají obvykle tmavší červenohnědou barvu a naopak ty, které žijí v chladnějších klimatických podmínkách, bývají stříbrnošedé s delší srstí. Pokud se puma setká s člověkem, většinou uteče, neútočí. Pro pumy je typický krátký pronikavý křik, který připomíná píšťalu. Tím si předávají zprávy mezi ostatními šelmami. Mohou ale také vrčet nebo syčet.
Medvídek mýval
Mývaly můžete vidět skoro všude, protože se živí v podstatě vším, co najdou. Můžete je najít v lesích, na loukách, v bažinách, a dokonce i ve městech. Mývalové jsou velmi přizpůsobiví a dokáží využít jejich šikovné přední tlaky a prsty k tomu, aby si mohli pochutnat na široké škále potravy. V přírodě mývalové hledají většinu jejich potravy ve vodě, kde v noci loví raky, žáby a další živočichy. Na souši pak vytrhávají myši a hmyz z jejich úkrytů a vykrádají vajíčka z hnízd. Mývalové se však živí také ovocem a zeleninou, které si lidé pěstují na zahradách a farmách. Stejně přizpůsobiví jsou mývalové také, pokud jde o jejich obydlí. Mohou obývat díru ve stromu, spadlý kmen nebo půdu v domě.
Americký krokodýl
Američtí krokodýli jsou považování za jeden z ohrožených druhů téměř ve všech částech severní, střední a jižní Ameriky. Nelegální lov snížil jejich krokodýlů na kritickou úroveň. Obydlí krokodýlů amerických představují sladké i slané vody řek, pobřežních lagun a mangrovových bažin. Tento druh krokodýlů patří mezi největší na světě a ve střední a jižní Americe mohou samci dosahovat délky až 6 metrů. Jejich potrava se skládá především z drobných savců, ptáků, ryb, krabů, hmyzu, žab a občas mršin. Dříve krokodýli byli známí tím, že útočily na lidi, ale dnes spíše utečou, pokud narazí na člověka.
Opice Cariblanco
Opice Cariblanco, které mají bíle zbarvenou hlavu a krk, patří mezi nejznámější a také nejchytřejší opice na světě. Přestavují, mimo šimpanzů a orangutanů, jediné další primátory, kteří umí využívat různé nástroje k hledání jejich potravy. Tyto opice nejčastěji žijí v tropických deštných lesích, lze je však vidět i v suchých lesích. Jejich potravou je především ovoce, ale bobule, ořechy, semínka, výhonky, kůra stromů, hmyz, krabi, vejce, ústřice a drobní ptáci a savci. Tyto opice jsou aktivní během dne a můžete je zahlédnout hlavně v korunách stromů. Pokud se cítí v ohrožení, lámou a házejí větve stromů. Pokud uslyšíte zvuk „Purr“, jedná se o přátelský pozdrav.
Opice Kotul
Tento druh představuje nejmenší opice na světě, které žijí v tropických lesích střední a jižní Ameriky. Měří od hlavy až ke svému ocasu pouhých 25 cm. Jejich ocas je pak dokonce o něco delší, než celé jejich tělo. Na rozdíl od jiných druhů opic, Kotul nemají šikovné tlapky, a tak k lezení ve větvích stromů využívají svůj dlouhý ocas. Pohybují se obvykle ve střední úrovni stromů, protože vysoko v korunách stromů jim hrozí chycení ptáky a v blízkosti země je zase ohrožují jiní predátoři. Živí se především ovocem, ořechy, vejci, ještěrkami a dalšími drobnými živočichy. Pro opice Kotul je typický zvuk "chuck-chuck", kterým svolávají ostatní členy jejich skupiny.
Pták Quetzal
Tento zářivě barevný pták je považován za jednoho z nejkrásnějších ptáků na světě. Žije v tropických lesích střední Ameriky, kde se živí především ovocem, hmyzem, ještěrkami a dalšími drobnými živočichy. V období páření samcům narůstají ocasní pera dlouhá až jeden metr. Samičkám tyto pera nenarůstají, ale zbarvení mají stejně krásné, jako samci. Bohužel tyto nádherní ptáci představují ohrožený druh, kvůli postupnému ubývání tropických deštných lesů, které jsou jejich domovem. Kostarika si však tyto lesy zachovává, a proto se sem sjíždí spoustu dychtivých pozorovatelů ptáků z celého světa, aby Quetzala mohli spatřit.
Papoušek Arakanga
Papoušek Arakanga představuje největšího papouška na světě. Jeho délka od zobáku k ocasu dosahuje téměř jeden metr. Tento krásný papoušek má krémově bílou hlavu, sytě červenou většinu těla, ocas a křídla, která jsou navíc zdobena modrým a žlutým peřím. Jeho dlouhý zobák je perfektně přizpůsobený k tomu, aby mohl rozbíjet ořechy, které tvoří jeho hlavní potravu. Živí se však také semínky, listy a různými plody. Zajímavé je, že se může živit jedovatými rostlinami, které jsou tak toxické, že by jiná zvířata zabily. Je to tím, že tento papoušek přijímá také hodně jílu, který jedy z rostlin neutralizuje. Papoušek Arakanga v současnosti patří mezi ohrožené druhy, kvůli postupnému ničení tropických deštných lesů, které představují jejich domov a obchodování s tímto druhem. Na Kostarice jsou často kradeni z hnízda a poté prodáváni.
Opice Howler
Opice Howler jsou známé pro svůj neuvěřitelný křik, který může být slyšet až na jeden kilometr přes les. Takto často křičí při východu a západu slunce, nebo jako odpověď na lidi, letadla, déšť a bouřku, nebo ostatní opice. Opice Howler se živí převážně listy, ale sbírají také ovoce a květiny. Co se týče zbarvení, dospělé opice jsou černé s hnědým nebo světlým hřbetem. Mláďata jsou stříbrně nebo zlatě hnědá, vybarví se přibližně kolem 12 měsíců jejich věku. Na Kostarice můžete tyto opice spatřit například v Národním parku Corcovado nebo v Národním parku Monteverde.
Opice Spider
Opice Spider mají dlouhé, vytáhlé paže a šikovný ocas, který jim umožňuje elegantně se přesouvat z větve na větev a ze stromu na strom. Tyto opice tráví většinu času ve vzduchu a umí se silně držet větví, přestože nemají palce. Jsou velice společenské a pohybují se obvykle ve velkých skupinách po 20 až 30 opicích. V noci se pak na spaní rozdělují do menších skupin kolem přibližně 5 opic. Rovněž ke shánění potravy, které je nejintenzivnější brzy ráno, dochází v menších skupinkách. Potravu tyto opice hledají v korunách stromů a většinou se živí listy, ořechy, ovoce, ptačími vejci a pavouky. Tyto opice jsou velmi hlučné a dorozumívají se křikem a dalšími různými křiky. Domorodí obyvatelé tyto opičky často loví pro jídlo, proto jsou často rozrušené, když přijdou do kontaktu s lidmi.