Provincie Limón
Provincie Limón lemuje celé kostarické karibské pobřeží. Geograficky se jedná o vůbec nejrozmanitější provincii, kde jsou nížiny a mangrovové háje prostoupeny vysokými horami. Zároveň je Limón také místem kulturně a rasově vůbec nejbohatším, jelikož zde žijí jak potomci indiánů, tak i afrických, afrokaribských a asijských přistěhovalců, kteří na Kostariku přijeli v 19. století za prací – především na banánových plantážích a výstavbu železnice. Jedná se o turisticky hojně navštěvovanou zónu, a to nejen díky 336 kilometrům pláží s bělostným pískem, převážně klidnou mořskou vodou a korálovým útesům, ale také národním parkům s tropickými lesy a bohatou biodiverzitou, stejně jako možnostmi adrenalinové zábavy.
Dějiny provincie Limón
V kantónu Guácimo se nachází archeologické naleziště Las Mercedes, kde bylo objeveno mnoho předmětů z doby předkolumbovské. Archeologové se domnívají, že zde leželo hlavní město původních obyvatel Huétarů, založené v době přibližně mezi 1500 př. n. l. až do 1500 n. l. Během španělského dobývání se stalo pohoří Talamanca (také území dnešního národního parku Parque de la Amistad) útočištěm indiánů a některé jejich tradice se udržely až do současnosti, a to především díky izolovanosti zóny, do jejíhož dobývání se španělští obyvatelé nepouštěli. Mnoho obyvatel zde však nežilo, protože se jednalo o zónu často sužovanou nájezdy pirátů. Ekonomický vzrůst Limónu započal přibližně v polovině 19. století, kdy zde americké společnosti založily rozlehlé banánové plantáže, kvůli nimž zde byla také postavena železnice. Limón je dodnes velmi důležitou zemědělskou zónou s plantážemi s tropickým ovocem.
Regionální gastronomie
V místní gastronomii se odráží kuchyně afrokaribská, a to především jamajská. Hojně se konzumuje kokos a kokosové mléko, banány, panamské čili a oblíbené jsou také zázvorové sušenky a kokosový chléb známý pod jménem „johnny cake“. Sancocho je místní pokrm z kuřecího a vepřového masa, sladkých brambor yuca a mnoho jiných surovin. Jako zákusek si můžete dát plantitah – kapsu plněnou banány. Z nápojů určitě ochutnejte agua de sapo neboli „žabí vodu“ smíchanou z citronové šťávy, zázvoru a melasy. Skvělé je také místní zázvorové pivo či guarapo, pálenka z kukuřice a dalších obilovin. Stejně jako v celé zemi, i zde se hojně konzumují fazole s rýží (gallo pinto), ale tady se tyto suroviny často vaří v kokosovém mléce. Díky čínským přistěhovalcům je velice oblíbeným místním jídlem také Arroz Cantones čili smažená rýže a Chop Suey – typická čínská masová směs se zeleninou.
Město Limón
Limón je město s živou afrokaribskou atmosférou, která se odráží v architektuře (typické dřevěné bungalovy stojící na kůlech), hudbě i gastronomii, to vše ale až hluboko za průmyslovou slupkou městě. Je jedním z nejdůležitějších kostarických přístavů, ze kterého se vyvážejí především banány a káva. Takže město Limón a jeho okolí je jedno velké překladiště, kde mají své sklady kontejnerů firmy světoých formátů Dole, Chiquita, aj. Navíc karibské pobřeží je propojené s hlavním městem jedinou silnicí, což vede k přetěžování jak samotné silnice, tak i právě města Limón, kde tato silnice končí. Limón má také svou historii. Nedaleko tohoto přístavu zakotvil při své poslední plavbě roku 1502 Kryštof Kolumbus, a tato událost je připomínána vždy v říjnu velkým karnavalem. Nedaleko přístavu se nachází park Vargas plný tropických palem, po kterých se pomalu loudají lenochodi.
Národní park Tortugero
Jeden z nejnavštěvovanějších parků Kostariky se nachází přibližně 80 kilometrů severovýchodně od města Limón a je tvořen převážně tropickým vlhkým lesem, vůbec největším na Kostarice. Jak již jeho název vypovídá (tortuga je želva), můžete zde pozorovat mnoho druhů želv a dokonce se jedná o vůbec nejdůležitější místo na západní polokouli pro jejich rozmnožování - ročně jich zde naklade vajec více než 40.000. Zajímavostí je také, že z osmi druhů mořských želv žijících na světě jich právě šest žije na Kostarice a čtyři hnízdí právě v Tortugeru. Od března do poloviny října zde hnízdí i kožatky velké, vůbec největší mořské želvy na světě patřící mezi ohrožené druhy. Jejich délka může dosáhnout až dvou metrů a váha se pohybuje okolo 600 kilogramů. Hnízdění želv je možné pozorovat pouze za doprovodu místního průvodce. Mimo to zde žijí i jaguáři a mnoho druhů dalších savců jako oceloti velcí, tapíři, kuny brazilské či lenochodi. Vyskytují se zde také tří vzácné druhy opic stejně jako plazů, žab a na čtyři sta druhů ptactva, což je více, než vůbec žije v Evropě. Tortuguero je také domovem vzácného netopýra rybožravého - největšího na Kostarice. Dále se zde nacházejí na čtyři stovky druhů stromů a přes dva tisíce dalších rostlin. Díky takto bohaté biodiverzitě je park Tortugero výzkumným vědeckým střediskem světového významu. Klima je zde vlhké a zřejmě nejdeštivější z celé Kostariky.
Vodní plochu Tortuguera tvoří řeky, laguny a četné vodními kanály, které je možné sjíždět na loďkách a přitom zahlédnout krokodýly a kajmany. Nádherný výhled na lesy a pláže parku se nabízí z vrcholku Cerro Tortugero, který je však za velkých dešťů nepřístupný.
Nejlepší období pro návštěvu parku je únor, duben a listopad, tedy ty nejsušší měsíce. Parkem, který je otevřen pro veřejnost od 5:30 do 18 hodin, vede přehledně značená stezka. Je zakázáno nocovat na plážích a také fotografovat s bleskem.
Národní park La Amistad
Park La Amistad (Přátelství) se nachází na kostarickém a panamském území v pohoří Talamanca a v roce 1983 byl prohlášen světovým dědictvím UNESCO, a to díky svým ekosystémům, zachovaným přírodním krásám a jeho důležitosti pro vědecký výzkum. Jedná se o vůbec největší chráněnou rezervaci na území Kostariky. Na jeho povrchu se nacházejí mlžné a deštné lesy, stejně jako hory, skalní masivy a močály. Turisticky atraktivní jsou horské vrcholky Cacébar a Kamuk a savana Sabanas Esperanza, ze kterých se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Z návštěvu stojí také údolí Valle del Silencio (Údolí ticha), situované uprostřed mlžného pralesa a porostlé různobarevnými mechy a kapradinami.
Národní park Cahuita
Nádherný park na karibském pobřeží se nachází v provincii Limón a je vzdálen přibližně 240 kilometrů od hlavního města San José. Působí jako opravdový ráj na zemi. Azurové moře, kokosové palmy a korálové útesy vypadají přesně tak, jak je znáte z typických katalogových fotek. Navíc se jedná o skvělé místo ke šnorchlování, jelikož místní mořské dno nabízí opravdové přírodní skvosty. Na jižní straně Cahuity také hnízdí mnoho želv a ze zvířectva zde dále můžete narazit na různé druhy opic, lenochody, leguány či netopýry. Zajímavostí je vrak lodi uvíznuté na mělčině při ústí řeky Pedezoso, která v 18. století sloužila k převážení otroků. Vstup do parku je 10$. Za deštivého počasí je třeba být na pozoru, protože turistické trasy jsou bahnité, a tudíž méně bezpečné.
Městečko Cahuita
Městečko Cahuita se nachází v regionu Costa Caribe. Turisticky je velmi populární, a to především díky svým exotickým plážím s klidnými vodami nabízejícími perfektní podmínky pro šnorchlování, potápění a další druhy vodních sportů. Cahuita působí velmi klidným dojmem a z pozarohu vždy zní rytmy reggae. Město obklopují dvě pláže, Playa Negra a Playa Blanca, jejichž názvy vypovídají o zbarvení písku. Negra = černá pláž x blanca = bílá pláž. Cahuita se nachází přímo mezi nimi na nízkém skalnatém útesu. Mírumilovná karibská atmosféra města i samotných obyvatel okouzí každého návštěvníka.
Cerro Chirripó – nejvyšší hora Kostariky
Během návštěvy Kostariky vám doporučujeme vystoupat na její nejvyšší vrcholek (3.819 m), odkud lze vidět oba oceány obklopující zemi. Doporučujeme se na výstup pořádně vybavit teplejším oblečením, protože s přibývající výškou počasí bývá velmi chladné. Vrcholek je obklopen národním parkem zahrnujícím několik výškových vegetačních stupňů od horského mlžného pralesa, dubového lesa až po skalnatý terén. K návštěvě parku je lepší si předem zarezervovat místo, protože zdejší pravidla neumožňují vstup více než 40 osobám.
Městečko Manzanillo a chráněná rezervace divokých zvířat
Rybářské městečko Manzanillo najdete na jihu parku Cahuita. Největším lákadlem jsou nádherné pláže. Nedaleko od pobřeží je velký korálový útes, tudíž se jedná o skvělé místo pro potápění či šnorchlování. Z městečka se také pořádají plavby za delfíny, jichž se v okolí objevují až tři druhy.
Gandoca Manzanillo, nacházející se 12 kilometrů jihovýchodně od Puerto Viejo, je chráněnou rezervací s několika ekosystémy zahrnující písčité pláže, mokřiny, laguny, zatopené lesy, útesy a mnoho jiných. Bylo založeno především za účelem ochrany několika druhů ohrožených divokých zvířat. Důležitou součástí rezervace je také pětikilometrový korál, jehož okolí je domovem početných mořských živočichů.
Biologická rezervace Hitoy Cerere
Zde lze navštívit deštný prales, který dosud nebyl ještě příliš prozkoumán a nejsou zde vyznačeny ani stezky. Zkrátka něco pro dobrodruhy.
Puerto Viejo a pláže Uva a Brave
Městečko Puerto Viejo se v posledních letech stalo významným turistickým střediskem s velkým množstvím hotelů, restaurací a velice dobrou infrastrukturou. Přibližně 6 km jižně od městečka se nachází oblíbená pláž Uva (Hrozen), která považována za jednu z nejhezčích pláží kostarického Karibiku. Pláž Brave je zase velice oblíbenou destinací surfařů. Z městečka se také nabízejí možnosti projížděk na koni, horské cyklistiky, jízdy na kajacích a mnoho jiných aktivit.
Surfování na Salsa Brava
Vlny u pláže Salsa Brava jsou opravdovou výzvou pro surfaře. Nejlepší podmínky jsou zde od prosince do března.
Rafting na řece Paquaré
Na řece Paquaré, protékající nedaleko městečka Turrialba, můžete podniknout plavbu na raftu či kajaku. Různé úseky nabízejí od těch nejklidnějších až po ty adrenalinové. Okolní tropický les dotváří úžasnou atmosféru.