Provincie Puntaneras

Provincie se rozkládá téměř po celém pacifické pobřeží kromě severní části.  Kromě mnoha turistů se sem sjíždějí za velkými a pevnými vlnami také surfisté z celého světa. Pláže jako Jaco, Playa Hermosa, Santa Theresa a Dominical nabízejí perfektní podmínky pro surfování všech úrovní.  Na severu oblasti se také nachází poloostrov Península Osa známý především jako jedno z míst s vůbec nejbohatší biodiverzitou na planetě. Kromě toho zde najdeme také deštné a mlžné pralesy a biologické rezervace ležící na ostrůvcích Islas del Golfo v Nikoyském zálivu (Golfo de Nicosia). Velkým lákadlem jsou také úchvatné pacifické pláže.

Historie

Původními obyvateli zóny byli indiáni z kmenu Huétarů. První španělský dobyvatel Hernán Ponce León dorazil na místo roku 1519 a byl velmi ohromen množstvím zlata a perel, které se zde nacházelo. Kruté podmínky španělských dobyvatelů způsobily, že v roce 1718 zónu obývalo už jen osm původních indiánských rodin. Proto sem byli jako pracovní síla přemístěni indiáni z kmene Cebacos původně žijících na poloostrově Osa. Největší ekonomický vzrůst zaznamenalo Puntaneras mezi roky 1938 a 1945, a to díky rozmachu amerického „banánového průmyslu“.

Město Puntarenas

Puntaneras je největším městem pacifického pobřeží Kostariky nacházející se přibližně 120 kilometrů od hlavního města San José. Vyhlášená je místní promenáda Paseo León Cortés Castro, místními také nazývána jako „promenáda turistů, která je plná restaurací, diskoték a obchůdků, kde zábava rozhodně nechybí. V listopadu se zde také konají lidové slavnosti s ukázkami tradičních tanců a jiné kulturní aktivity. Město samo o sobě nenabízí mnoho zajímavostí, ale jako regionální centrum nabízí velké množství obchodů a je sídlem různých institucí. Kromě toho je také důležitým přístavem.

Město a národní park Manuel Antonio

Manuel Antonio je malé pobřežní městečko nacházející se na pacifickém pobřeží přibližně 157 kilometrů od hlavního města San José. V blízkosti se nachází stejnojmenný národní park patřící mezi ty nejvyhledávanější kostarické přírodní krásy. Městečko Manuel Antonio nabízí velké množství hotelů od těch nejluxusnějších až po ty nejskromnější pro „baťůžkáře“. Nechybějí restaurace, obchody a diskotéky. Jelikož se jedná o turisticky velmi navštěvované místo, ceny jsou mnohdy o něco vyšší než na jiných místech Kostariky.
Tropické lesy, impozantní hory, bělostné panenské pláže a korálové útesy – to vše nároní park Manuel Antonio nabízí. V roce 2012 zařazen časopisem Forbes mezi 12 nejkrásnějších parků světa. Rádi bychom podotkli, že se jedná o názor časopisu USA, a možná také kvůli tomuto ohodnocení se NP Manuel Antonio stal příliš navštěvovaným. O rok později se dostalo ocenění také pláži Manuel Antonio, kdy zvítězila v cestovatelské anketě portálu Tripadvisor o nejkrásnější pláž Střední Ameriky.  A je pláží také velice zábavnou, protože opičky a mývalové z parku často vyrážejí mezi lidi. Proto je také vhodné mít s sebou dobře zabalené občerstvení. Další úchvatnou pláží je také Playa Hermosa, která se ve stejné anketě umístila na místě osmém. Mezi zástupce fauny, které je možné v parku zahlédnout, patří mývalové, lenochodi či různé druhy opic včetně velice vzácného druhu tití (kotul), aktuálně patřící mezi ohrožené druhy. Z ptactva můžete narazit na tukany, pelikány, krahujce a z plazů je zde mnoho druhů leguánů a hadů. Park lze pohodlně projít, takže vám ještě zbyde čas koupání a odpočinek na některé z úchvatných pláží. Pokud do parku vyrážíte především kvůli pozorování zvířectva, doporučujeme vyrazit již brzy ráno. Na místě je také možné vyrazit na projížďku na koni, na kajaku či za rybařením.
Vstup do parku Manuel Antonio stojí 7 $ a je otevřen od 7 do 16 hodin, a to každý den kromě pondělí.

Městečko Quepos – ráj pro rybáře

Nedaleko parku Manuel Antonio se nachází městečko Quepos, dříve malá rybářská vesnice, které se během posledních let změnila v oblíbené turistické středisko patřící zároveň mezi deset nejlepších lokalit ke sportovnímu rybaření. V období mezi listopadem a dubnem se zde pořádá mnoho rybolovů a nejčastěji se loví mečouni, pražmani, kranasové, tuňákové a další druhy ryb. Je vhodnou základnou pro návštěvu národního parku Manuel Antonio.

Národní park Corcovado

Tato nejdůležitější přírodní rezervace Kostariky se nachází  na poloostrově Osa na jižním pacifickém pobřeží. Časopis National Geographic ho označil za „biologicky nejsilnější místo světa“, a to proto, že na světě pravděpodobně není menší území  (park má přibližně 46.000h), které by čítalo tak bohatou biodiverzitu jako 500 druhů stromů,  140 druhů savců jako jaguáři, mravenečníci, tapíři, opice či více než 360 druhů ptactva nebo stovku obojživelníků. Uprostřed parku je také laguna s krokodýly. Území parku čítá až 30 ekosystémů, mezi nimi kupříkladu mangrovníkové a palmové háje, bylinné bažiny či deštné pralesy.  Ve vodách oceánu východně od parku se často objevují y velryby.
Park byl založen v roce 1975, a to za účelem ochrany před hledači zlata, kteří místní přírodu pustošili.
Klima Corcovada je velmi vhlké, teplé a dosti deštivé. Po dobrodružné cestě pralesem si můžete odpočinout na nádherných tropických plážích, nedotčených člověkem. V období od června do listopadu se může stát, že kvůli dešťům park nebude přístupný veřejnosti.

Bahía Drake

Tato zátoka, pojmenovaní po Francisku Drakovi, který se zde roku 1579 vylodil,  je dosti izolovaná, a i proto je tato tropická krajina domovem mnoha druhů zvířectva. Vaši pozornost určitě zaujmou všudypřítomní vřešťani. Pokud vyrazíte na plavbu lodí, je možné, že uvidíte až tři druhy delfínů, sviňuchy a také velryby.

Biologická rezerace Monteverde

Nachází se mezi provinciemi Puntaneras a Alajuela v pohoří Tilarán a na jejím území se nachází šest ekologických zón, z nichž 90 procent jsou tvořeny panenskými lesy. Jedná se o důležité místo pro výzkumy biologů, jelikož se zde nachází více než 2500 druhů rostlin a kuriozitou je nejvyšší počet druhů orchidejí koncentrovaných na jednom místě. Dále je domovem více než stovky savců, čtyř set druhů ptactva a 120 druhů plazů a hmyzu.

Národní park Carara

Území parku nacházející se přibližně 90 kilometrů zahrnuje suché a promáčené deštné lesy, a díky tomu i místní fauna je velice různorodá. Jméno parku pochází z indiánského jazyka Huétarů a jeho význam je „řeka ještěrů“. Právě zde můžete zahlédnout vůbec největší krokodýly Kostariky.  Také se zde nachází mnoho druhů hadů. Mezi zástupce zdejší fauny je puma, ocelot velký, paka nížinná, pekari páskovaný, nosál a z ptactva zde žije více než 360 druhů, z nichž je nejvýznamnější papoušek ara arakanga, kterého je ve zbytku Kostariky velice obtížné zahlédnout. 

Přírodní rezervace Hacienda Barú

Přibližně 3 kilometry východně od městečka Dominical narazíte na tuto přírodní rezervaci, která chrání několik ekosystémů zahrnující panenské pláže, mangrovová ústí řek, bažiny, mokřiny, pastviny a lesy. Právě díky těmto prostředím je rezervace domovem desítek druhů savců, plazů a ptactva. Nabízí se zde mnoho organizovaných aktivit jako canopy, šplhání po stromech nebo komentované prohlídky s pozorováním zvířectva. Naleznete zde také pozorovatelnu motýlů nebo orchidejovou zahradu.

Jaco 

Vyhlášená turistické město Jacó  nabízí kromě nádherné pláže také bohatý noční život. Jacó je velmi navštěvované letovisko, jak za účelem odpočinku, tak i sportu a zábavy. Místní pláž je nádherná a turisty oblíbená. Ve městě najdete mnoho obchod, restaurací a klubů. Bohužel je místo také spojováno s přítomností drogových dealerů a prostitutek.

Dominical a Uvita

Přibližně 17 kilometrů od Dominicalu leží také malá vesnička Uvita, stále ještě minimálně zasažená turistickým boomem. Může sloužit jako základna pro výpravy do Costanera Sur, kde se nacházejí úchvatné pláže s minimem návštěvníků.

Rafting řeka Naranjo

Milovníci adrenalinových sportů si mohou užít sjezd řeky Naranjo. Lze si vybrat sjezd od nejsnazších až po ty nejdivočejší úseky.